חיפוש

מה זה הסדר חוב ואיך מטפלים בזה?

הסדר חוב הוא שיטה להתמודדות עם חובות שלא ניתן להחזיר לפי התכנון המקורי. ישנם הסדרי חוב שונים מול נושים שונים, אבל מטרתו העיקרית של ההסדר הוא פריסה מחודשת של החוב בשביל להבטיח את ההחזר שלו.

 

הסדר חוב

הסדר חוב הוא הליך של משא ומתן בין הנושה לחייב. מטרת ההסדר הוא פריסה מחודשת של החוב ובדרך כלל הפחתה של החוב, על מנת שלחייב תהיה אפשרות להחזיר אותו. ההסדר נערך בעזרת עורך דין הסדרי חוב וההליך כולו נעשה לרוב מחוץ לכותלי בית המשפט. הסדר החוב הוא למעשה חוזה מחודש של החובות, שנערך בין שני הצדדים ללא מעורבות של מערכת האכיפה.

הצהרת הסדר חוב

טיפול בחובות: ההבדל בין הסדר חוב לשיטות אחרות

כאשר יש חוב שלא משולם וחייב שלא יכול לעמוד בהחזר, ישנן כמה שיטות לטפל בבעיה, והמוכרת מכולן היא חדלות הפירעון. זהו הליך שנעשה מול בית המשפט ויש לצידו סנקציות של אכיפה מצד המדינה וההוצאה לפעול. במקרים של חדלות פירעון לרוב יש נזק לשני הצדדים – לא רק הפחתה משמעותית של החוב אלא גם סנקציות פליליות לחייב.

שיטה נוספת היא איחוד חובות  – הליך שמאפשר להסדיר תשלומים למספר גבוה של נושים דרך מתווך שמעביר את הכספים. הליך זה כרוך בעמלת התיווך אבל חוסך בעמלות וריביות רבות אחרות. בהסדר חוב מגיעים להסכמה בין הצדדים לפריסה מחודשת של החוב ולהפחתה שלו.

 

מה חשוב במשא ומתן של הסדר חוב?

במשא ומתן על הסדר חובות, החייב צריך להסביר איך הגיע למצב בו הוא לא יכול להחזיר את החובות שלו. חשוב להבין כי ההסבר לא יכול להיות התנהלות כלכלית לקויה, לא חוקית או פשוט פזרנית. יש לתלות את החוב באובדן כושר עבודה לדוגמה.

 

מה תפקיד עורך דין להסדר חוב?

תפקידו של עורך דין להסדר חוב הוא לבצע את המשא ומתן מול הנושים, ולהכין את הטיעונים והתוכנית הכלכלית של החייב. יש צורך להסביר את הסיבות למצב אליו הגיע החייב, להציג תוכנית כלכלית ליציאה מהמצב בעזרת הסדר החוב, לבדוק את תוכניות החיסכון וקופות הגמל של החייב והאם ניתן לפרוע אותן לפני מועד הפירעון וכן הלאה. לאחר שהתוכנית והטיעונים מוכנים, יתבצע המשא ומתן שמטרתו תהיה להפחית את החובות ולפרוס אותם באופן שיאפשר לחייב לחזור לשגרת חיים נורמלית.

 

סיכום

הסדר חוב הוא דרך להתמודד עם חובות שלא ניתן לפרוע בדרך רגילה, לפני שמגיעים לחדלות פירעון. בעזרת עורך דין מקצועי ועם ניסיון בניהול משאים ומתנים, יהיה אפשר להגיע לתוצאה הרצויה ביותר לשני הצדדים, שתאפשר החזר החוב ללא סנקציות פליליות ועם חזרה לשגרת חיים נורמלית. הסדר החוב יכול לעזור לחייב לארגן מחדש את מצבו הפיננסי בצורה בריאה וטובה יותר.

התייעצות עם עורך דין

אולי תאהבו גם את