חיפוש

4 סוגי רשלנות רפואית בצבא

חיילים? משוחררים משירות צבאי? סובלים מבעיה רפואית שנגרמה לכם עקב השירות הצבאי או בזמן השירות הצבאי? ניתן היה לדעתכם לטפל בבעיה הרפואית באופן מקצועי ויעיל יותר? כדאי שתקראו את השורות הבאות כדי שתדעו כיצד להתמודד עם רשלנות רפואית בצבא.

בעיות רפואיות שמקורן בצבא עשויות ללוות אתכם שנים קדימה או להתפתח זמן מה לאחר שחרורכם מהצבא – ועדיין חשוב להבחין בין בעיות רפואיות שנגרמו בצבא לבין בעיות שנגרמו במקומות אחרים.

 

רשלנות צבאית מהי?

בדומה לרשלנות רפואית המוכרת מהדין האזרחי, רשלנות רפואית היא טיפול לא הולם הניתן במטרה לפתור בעיה רפואית – אך ללא הצלחה. קיים דמיון רב בין תביעה אזרחית לרשלנות רפואית אל מול תביעה שכזו במסגרת הצבא או בעקבות שירות צבאי. בפשטות נאמר כי מדובר ברשלנות רפואית בצבא.

 

  • מאמץ יתר במסגרת פעילות צבאית

לוחמים בעיקר, סובלים מבעיות רפואיות מגוונות שהן תולדה של משטר אימונים מפרך ועומס יתר המוטל במסגרת אימונים צבאיים. לא מעט לוחמים מגיעים להרעה או התדרדרות במצבם הרפואי בשל הקושי לווסת בין רמת המסוגלות של הגוף לבין הרצון לקיים שגרת אימונים כמה שיותר משמעותית.

לעיתים מדובר במפקדים שלא דואגים מספיק לחלוקת עומס מתאימה. לעיתים מדובר בגורמים רפואיים הסבורים בטעות כי מדובר בחיילים המנסים להקל על עצמם ופונים לטיפול רפואי שלא לצורך, כאשר למעשה מדובר בפנייה מוצדקת הזוכה להתעלמות.

 

  • פגיעות בשמיעה בעקבות שירות צבאי רועש

מפעילי מכונות כבדות דוגמת מטוסים, טנקים ואמצעים נוספים, נחשפים במהלך שירותם לרעשים חזקים ביותר. מפעם לפעם, מתגלים מקרים אשר חרף ציוד המגן האמור לשמור על החיילים, נפגעת באופן משמעותי יכולת השמיעה שלהם. הקושי בפגיעות אלה הוא שהן עלולות להתגלות גם לאחר השחרור מהצבא. חשוב לשים לב ולהתעקש על בדיקות מיידיות בכל מצב בו מרגישים כי השמיעה נפגעת, אפילו באופן חלקי.

 

  • אבחון לקוי או מאוחר של בעיות רפואיות

בעיה גורפת בשירות הצבאי נובעת כתוצאה ממבנה המערכת הצבאית. מדובר ברופאים בשירות צבאי, הנתקלים חדשות לבקרים בחיילים אשר פונים לטיפול רפואי מטעמים שנויים במחלוקת. מכאן, לעיתים קורה שהאבחון הניתן לחייל מושתת על תפיסה מוקדמת של הטלת ספק בתלונות החיילים על בעיות רפואיות. גישה זו מובילה בחלק מהמקרים לאבחון שגוי או לעיכוב משמעותי באבחון, – מה שעלול להרע את מצבם הרפואי של החיילים.

 

  • השתייכות למערכת הרפואה הצבאית

בניגוד לאזרחות, חייל או איש קבע בצבא חייב לקבל את שירותיו הרפואיים על ידי המערכת הצבאית, ואין ביכולתו לבחור רופא כראות עיניו, כשם שאזרח יכול. כלומר, באזרחות ניתן לקבל מספר אבחנות ולעשות שימוש בביטוח רפואי על מנת לפגוש במספר רב של רופאים בהתאם למומחיותם ולמוניטין שלהם. בצבא, ישנה חפיפה לעיתים בין היות הרופא סמכות מקצועית יחד עם היותו סמכות פיקודית. עניין זה מוביל לעיתים לשגיאות בהליך הרפואי.

4 סוגי רשלנות רפואית בצבא 4 סוגי רשלנות רפואית בצבא

אולי תאהבו גם את

תביעת פגיעה
מה לעשות לאחר פגיעה מינית?

תקיפה מינית היא חוויה טראומטית שאף אחד לא צריך לסבול. התוצאות שלאחר מכן עלולות להשאיר את הניצולים מרגישים אבודים, מבולבלים והמומים. לניצולים חשוב לדעת שהם

קראו עוד »