חיפוש

איך להתמודד עם מגורים מרוחקים מערים מרכזיות?

ישראלים רבים בוחרים מיוזמתם לגור בישובים מרוחקים מהערים הגדולות, ואף יש כאלו שחיו את מרבית חייהם במרכז וכעת מחפשים מקום שקט ונוח יותר לגור בו.

מגורים ביישובי הפריפריה יכולים להביא איתם לא מעט יתרונות על פני מגורים בערי המרכז, וביניהם גם הקלות במס!

 

להתמקד ביתרונות שבמגורים בפריפריה

יתרון כלכלי

כפי שציינו קודם, אחת הסיבות לכך שמשתלם לגור ביישובי הפריפריה היא ההקלה במס. המדינה רוצה לעודד התיישבות באזורים שמרוחקים מערי המרכז – גם על מנת "להפריח את השממה" וליישב את אזורי הפריפריה, וגם על מנת להקל את העומס וצפיפות האוכלוסין בערים הגדולות.

לשם כך, המדינה הגדירה מספר קריטריונים, שהיישובים אשר עומדים בהם מוגדרים כישובים הזכאים להטבות מס. הטבות המס ניתנות ליישובים סמוכי גבול, ליישובים בהם מספר התושבים הוא נמוך, וכן ישובים בעלי דירוג חברתי-כלכלי נמוך.

נוסף על כך, היתרון הכלכלי מתבטא כמובן גם בשכירות הנמוכה ביישובי הפריפריה, בעלות הנמוכה יחסית של הבתים למכירה ובעלות המחייה הכללית הנמוכה יותר מאשר בערי המרכז. תוכלו להעריך בכל קנייה מחדש במכולת של היישוב, עד כמה המחירים במרכז הם גבוהים בצורה לא מוצדקת – על אותו המוצר ישנם לעיתים פערים של מאות אחוזים במחירים בין הפריפריה למרכז!

 

יתרון חברתי

אחד היתרונות המרכזיים במגורים בפריפריה הוא החום והמשפחתיות שמאפיינים את היישובים האלו. מכיוון שמדובר ביישובים יחסית קטנים, בעלי אוכלוסייה של מספר אלפי אנשים בודדים, ניתן להכיר באופן אישי את רוב האנשים (אם לא את כולם), ולקיים יחסי שכנות חמים – שכה מרוחקים מהניכור שמאפיין את יחסי השכנות בערי המרכז.

 

יתרון סביבתי

ביישובים רבים בפריפריה, מפאת הגודל המצומצם שלהם, לא תצטרכו כלל להחזיק ברכב על מנת להתנייד ממקום למקום (ואם כן תחזיקו ברכב – הוא ישמש אתכם רק ליציאות אל מחוץ לתחומי היישוב במידת הצורך). מדובר ביתרון סביבתי משמעותי, שכן שימוש ברכב הוא מזיק לסביבה ולבריאות שלנו. תוכלו לנשום אוויר נקי וצלול, ללא עשן מנועים ופיח. זהו גם חיסכון כלכלי, שכן הצורך בלתדלק את האוטו ולדאוג לתחזוקתו פוחת.

 

עבודה באחת הערים הסמוכות

אחת הבעיות המרכזיות של יישובים באזור שמרוחק מהערים המרכזיות, הוא עניין התעסוקה. ביישובים הקטנים אין אפשרויות תעסוקה רבות, ומי שירצה להתעסק בתחומים שאינם קשורים למשק וניהול היישוב יאלץ לחפש עבודה באזור מרוחק מיישוב מגוריו.

עם זאת, לא חייבים להגיע עד ערי המרכז על מנת לחפש עבודה. גם בפריפריה יש ערים גדולות יותר, שבהן תוכלו לחפש עבודה (למשל חיפה באזור הצפון ובאר שבע באזור הדרום). רק אם גם בערים אלו אתם לא מוצאים את המשרה שאתם מחפשים, כנראה שתאלצו לשנס מותניים ולחיות על הקו שבין יישוב מגוריכם לאזור תל אביב וערי המרכז הסמוכות לה.

 

עיר מרכזית

אולי תאהבו גם את