חיפוש

מתחילים לעבוד במקום חדש – כמה חשוב להבין טוב את חוזה העבודה?

חוזה העבודה הוא מפגש הכוחות הראשון במערכת היחסים בין העובד למעסיק העתידי.

מטרת חוזה העבודה הינו להסדיר את מערכת היחסים העתידית בין שני הצדדים.

בין היתר חוזה העבודה מגדיר את הזכויות והחובות, הן של המעסיק והן של העובד.

במאמר זה נבין מה כולל חוזה העבודה ומהם תפקידיו של עורך דין מומחה בדיני העבודה.

 

מה כולל חוזה העבודה?

מטרת חוזה העבודה היא הגדרת הסכם העבודה בין העובד והמעסיק. בין היתר, מגדיר חוזה העבודה את סך שעות העבודה העתידיות של העובד, מהם מספר ימי החופש המגיעים לו, מהו הגמול אותו יקבל העובד בעבור שעות נוספות, מהן ההפרשות להן יהיה זכאי העובד לקרן הפנסיה ולפיצויים והאם יופרשו לעובד כספים לקרן ההשתלמות. בנוסף, חוזה העבודה יכול לכלול הבנות בכל הקשור להשתתפות בהוצאות שונות, למשל קבלת טלפון ממקום העבודה, רכב והוצאות הקשורות לכך ועוד.

 

האם יש חובה חוקית לכתיבת חוזה?

החוק לא מחייב את שני הצדדים לבצע חוזה עבודה כתוב. יחד עם זאת, ישנה החובה על המעסיק למסור לעובד החדש, בתוך 30 יום מתחילת ההעסקה, מסמך כתוב המפרט את כלל תנאי ההעסקה. על המסמך הכתוב יהיה לכלול את הפרטים הרלוונטיים ביותר לעובד: פרטי המעסיק המלאים, תאריך התחלת העבודה, הגדרת תפקיד מדויקת של העובד, מהם מספר שעות העבודה שהעובד יעבוד בחודש, השכר אותו העובד יקבל, ימי חופשה והגדרת תנאים סוציאליים כמו הבראה, פנסיה, פיצויים, חופשה ועוד.

 

עובד מול מעסיק

במערכת היחסים הנוגעת לחתימה על חוזה העבודה, לרוב העובד יהיה בעמדת נחיתות אל מול המעסיק. המעסיק הוא בעל הכוח, לרוב הוא יהיה וותיק ומיומן יותר וכמובן שיותר מאשר על טובת העובד הוא חושב על טובתו ועל טובת מקום העבודה ככל האפשר. לכן, ישנה חשיבות גדולה כי העובד ידע מה הן הזכויות המגיעות לו מתוקף החוק, זאת כדי שידע להתעקש עליהן ולקבל אותן. בנוסף, בהקשר זה חשוב גם לנהל משא ומתן מול המעסיק ולזכור כי ההצעה הראשונית לא צריכה להיות ההצעה הקובעת.

 

עורך דין מומחה לדיני עבודה

עורך דין מומחה לדיני עבודה https://liatfaigel-law.co.il/עורך-דין-דיני-עבודה, מעניק את הליווי הנחוץ הן לעובדים והן למעסיקים בכל הקשור לשמירת הזכויות הרלוונטיות הקבועות בחוק. לעובדים, עורך הדין ייעץ במקרה הצורך ובמקרה של פגיעה בזכויות. מנגד, גם למעסיקים נדרש ליווי של עורכי דין. עורך הדין המומחה לדיני עבודה מלווה את המעסיק ומוודא כי הוא שומר על החוק ומעניק לעובדים שלו את כלל הזכויות המגיעות להם, כל זאת לצד שמירה על הזכויות והאינטרסים שלו. הגנה על זכויותיו של העובד צריכה להיות האינטרס הן של העובד והן של המעסיק ועורך הדין מסייע בשמירה על כך.

 

חתימה על מסמך

אולי תאהבו גם את

תביעת פגיעה
מה לעשות לאחר פגיעה מינית?

תקיפה מינית היא חוויה טראומטית שאף אחד לא צריך לסבול. התוצאות שלאחר מכן עלולות להשאיר את הניצולים מרגישים אבודים, מבולבלים והמומים. לניצולים חשוב לדעת שהם

קראו עוד »